wtorek, 2 sierpnia 2022

Škofja Loka - architektoniczna perełka

   Škofja Loka to zabytkowe słoweńskie miasto o ponad 1000 letniej historii. Rozpoczęła się ona w X wieku kiedy to bawarscy biskupi założyli tu swoją osadę i nazwali Biskupią Łąką (po słoweńsku Škofja Loka). W drugiej połowie XIII wieku Škofja Loka otrzymała prawa miejskie. Wtedy też zbudowano biskupi zamek i otoczono miasto potężnymi murami obronnymi. Do czasów obecnych w mieście zachowała się pełna uroku malownicza średniowieczna zabudowa:



  Wśród licznych zabytków miasteczka szczególnie ciekawy jest górujący nad nim XIII-wieczny Zamek Biskupi i właśnie od niego rozpoczęliśmy zwiedzanie. Aktualny stan zamku jest wynikiem odbudowy po trzęsieniu ziemi i pożarach, które w XVI wieku nawiedziły miasto, uszkadzając wiele budynków. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum:










   Z drogi do zamku pięknie widać miasto:



  Po drugiej stronie rzeki znajduje się XVIII-wieczny kościół i klasztor kapucynów, ciekawy ze względu na bibliotekę, w której zgromadzono średniowieczne manuskrypty. Jest tam też tekst dramatyczny "Pasja skofjeloska", który jest corocznie wystawiana przed świętami wielkanocnymi w formie procesji ulicznej z udziałem prawie 1000 aktorów. Jeśli dysponuje się czasem, warto ten obiekt odwiedzić. 

   Od strony klasztoru kapucynów na stare miasto prowadzi XIV-wieczny kamienny Kapucyński Most z posągiem św. Jana Nepomucena, jeden z najstarszych zabytków tego rodzaju w Europie Środkowej. Jego fundatorem był biskup Leopold. My weszliśmy na starówkę mostem równoległym do niego, dzięki czemu ten historyczny można było w całości sfotografować. Niestety Jan Nepomucen przy zoomowaniu stracił nieco na wyrazistości:




    Średniowieczna zabudowa w Škofja Loka jest uważana za najlepiej zachowaną w całej Słowenii. Doskonale to widać podczas spaceru po głównym placu miasteczka - Mestnim Trgu. Ma on formę długiej i szerokiej ulicy, a po jego obu stronach stoją piękne kamieniczki o renesansowych i barokowych fasadach:



   Na szczególną uwagę zasługuje kilka obiektów:

- barokowa kolumna morowa z 1751 roku, ufundowana w podzięce za uratowanie miasta od dżumy i pożarów, z postaciami św. Rocha i Antoniego przy podstawie oraz Maryi na szczycie:




- XVI-wieczny budynek Starego Ratusza (Mestna hiša) z freskami na fasadzie




- kamienica Homana (Homanova hiša), odnowiona po trzęsieniu ziemi w 1511 roku w stylu gotyckim z elementami renesansu, z charakterystycznymi freskami, przedstawiającymi m.in. św. Krzysztofa:



  Bliżej rzeki zanjduje się inny piękny plac - Cankarjev Trg, a na nim późnogotycki kościół św. Jakuba z XIII wieku, z 56-metrową wieżą, dodaną już po trzęsieniu ziemi w XVI-tym wieku:








   W pobliżu, nieco na uboczu, znajdziemy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, zbudowany w XIV wieku, a po pożarze w 1669 roku odnowiony w stylu barokowym:




   Równolegle do Mestnego Trgu prowadzi ulica czy też długi plac Spodnij Trg z szeregiem zabytkowych kamienic oraz kościołem Matki Bożej Bolesnej i dawnym przytułkiem (szpitalem) z XVI w.:





   Ciekawa jest też południowa część miasta:







   Na zakończenie jeszcze mały spacerek po starówce:







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Berat - miasto okien

     Kolejny cudowny dzień w Albanii spędziliśmy w Beracie, jednym z dwóch albańskich miast - muzeów, które jest w całości wpisane na listę ...