poniedziałek, 8 lipca 2019

Na lądzie i na wodzie

    
   Nad Newą najwięcej czasu spędziliśmy trzeciego i czwartego dnia naszej wycieczki. Godzinny rejs statkiem zaczęliśmy od przystani położonej w okolicy Admiralicji, po czym popłynęliśmy wzdłuż północnego nabrzeża, podziwiając Wyspę Wasiliewską i Nabrzeże Uniwersyteckie z budynkami Wydziału Filologicznego, Akademii Nauk i Kunstkamery, czyli najstarszego muzeum w Rosji, założonego przez Piotra I:








    Potem minęliśmy Wyspę Zajęczą z twierdzą Pietropawłowską (odwiedzimy ją później) i dopłynęliśmy do słynnego krążownika Aurora:





    Za Pałacem Letnim Piotra I skręciliśmy w prawo, w Fontankę, którą dopłynęliśmy do miejsca, gdzie wpada do niej rzeka Mojka. Obejrzeliśmy stojące wzdłuż Fontanki budynki i na wysokości Pałacu Michajłowskiego zawróciliśmy:





    Kiedy ponownie znaleźliśmy się na Newie, płynęliśmy wzdłuż Nabrzeża Pałacowego, mijając m.in. Pałac Marmurowy, Ermitaż, Pałac Zimowy, Admiralicję i Pałac Senatu i Synodu, mieszczący dziś Sąd Konstytucyjny. Pałac Marmurowy, w którym po rozbiorze Polski przebywał król Stanisław August Poniatowski, to ten szary z ciemniejszym dołem, na 3 i 4 zdjęciu:










    Po zejściu na ląd przeszliśmy przez Plac Senacki ze słynnym Miedzianym Jeźdźcem i minęliśmy piękne budynki Admiralicji, tym razem od strony południowej:


    Część miejsc widzianych ze statku mieliśmy sposobność obejrzeć z bliska ostatniego dnia naszej wycieczki. Najpierw metrem przejechaliśmy do stacji Gorkowskaja na Wyspie Piotrogradzkiej  i udaliśmy się przez park w stronę Twierdzy Pietropawłowskiej:







   Twierdza Pietropawłowska to budowla obronna, którą Piotr I założył na Wyspie Zajęczej w 1703 r. dla obrony przed Szwedami. Nigdy jednak nie pełniła funkcji obronnych, natomiast do 1917 r.  odgrywała rolę więzienia politycznego, do którego trafili między innymi Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz i Fiodor Dostojewski.
    Nazwa wyspy wiąże się z opowieścią o tym, jak to dobrotliwy car (zapomnijmy, że zsyłał, więził i skazywał na śmierć całe rzesze) we własnym bucie ukrył małego zajączka przed powodzią. Na wyspę weszliśmy przez Joannowski most i bramę, przed którą powitała nas figurka zająca:



    Całość otaczają grube mury wraz z sześcioma bastionami. W murach została umieszczona Brama Piotrowska, prowadząca na teren fortecy:



   Najważniejszą budowlą, od której całość wzięła nazwę, jest Sobór Świętych Piotra i Pawła, wybudowany w latach 1712–1733), który wieńczy 122-metrowa iglica. Była to w tamtym czasie najwyższa budowla w Rosji. W soborze znajdują się krypty carów rosyjskich, m. in. Aleksandra II i Mikołaja II (pochowany w 1998 r.). Niestety oglądaliśmy sobór tylko z zewnątrz:


Proponuję teraz mały spacerek po terenie twierdzy:

















    Na drugą stronę Newy przeszliśmy Mostem Troickim, skąd doskonale widać Nabrzeże Pałacowe i całą Zajęczą Wyspę:



      Opis dalszej części tego spaceru umieszczę już w następnej notce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Berat - miasto okien

     Kolejny cudowny dzień w Albanii spędziliśmy w Beracie, jednym z dwóch albańskich miast - muzeów, które jest w całości wpisane na listę ...