poniedziałek, 8 lipca 2019

Wzdłuż Ulicy Ogrodowej (Sadovaya Ulica)

   Kontynuujemy nasz spacer z poprzedniej notki. Zeszliśmy już z mostu Troickiego, zerkając w stronę Wyspy Zajęczej (na tym zakończyłam poprzedni wpis) i znaleźliśmy się w miejscu, szumnie zwanym Marsowym Polem. A tam postać na koniu niczym rzymski wojownik, a raczej bóg wojny - Mars, a w tej roli  bohater narodowy, wielki wódz rosyjskiej armii, Aleksander Suworow:



   Przed pomnikiem skręciliśmy w lewo, aby przejść wzdłuż pięknego ogrodzenia do Ogrodu Letniego, jednego z najładniejszych parków Petersburga, utworzonego już w pierwszej dekadzie XVIII wieku:



   Powstał wtedy ogród w stylu francuskim, o regularnym kształcie. Alejki zostały ozdobione ponad dwiema setkami marmurowych rzeźb, sprowadzonych specjalnie z Włoch, a w XX wieku zastąpionych kopiami. Do dziś zachowało się około 80:








    Zaraz za Ogrodem Letnim znajduje się Zamek Michajłowski, wzniesiony na polecenie cara Pawła I zgodnie z jego sugestiami. Nad obiektem góruje złota iglica pałacowej cerkwi pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Nowa rezydencja miała ucieleśniać ideały rycerskie, w które Paweł głęboko wierzył, zwłaszcza od 1798 roku, gdy został wybrany wielkim mistrzem katolickiego Zakonu Maltańskiego. Zamek budowano go przez trzy lata ogromnym nakładem sił i kosztów, ale niestety nie było dane carowi długo się nim cieszyć, ponieważ zamordowano go ledwie miesiąc po przeprowadzce. W 1819 roku opuszczoną budowlę przekazano Głównej Szkole Inżynieryjnej i odtąd zamek nazywano Zamkiem InżynieryjnymW latach 1838–1843 w murach pałacu studiował Fiodor Dostojewski:









    Na skwerze przed wejściem do pałacu, na tzw. Placu Konetabla, cesarz Paweł polecił umieścić konny pomnik Piotra Wielkiego, na którego cokole wyryto napis „Pradziadowi prawnuk”. W 2003 r. na dziedzińcu zamkowym umieszczono pomnik imperatora Pawła I:


      Dalej przez Plac Michajłowski i sąsiednie uliczki przeszliśmy w stronę Prospektu Newskiego:



     Spędziliśmy kilka chwil na skwerze przed Teatrem Aleksandryjskim, zwanym ogrodem Jekateryńskim. Jego centralnym punktem jest monumentalny pomnik carycy Katarzyny II:



   W tle widać klasycystyczny budynek Teatru Aleksandryjskiego, najstarszego teatru stałego w Rosji (1756 r.) z charakterystycznym portykiem, zwieńczonym kwadrygą Apollona:

     Wokół placu stoją liczne pałace. Na prawo od teatru widzimy różowy Dom Basina z XIX w.:
    Przed nim, od strony Prospektu Newskiego, ciągnie się na przestrzeni ponad 1 kilometra tzw. Gościnny Dwór. Dom handlowy o nazwie Gostinyj Dwor stał w tym miejscu już za czasów Piotra Wielkiego, a rozbudowany został w 1718 roku, jest więc jednym z najstarszych domów towarowych na świecie:



    Dalej przy Newskim Prospekcie, tuż za skwerem, znajduje się piękny Pałac Aniczkowa:

  Po drugiej stronie Fontanki, za Aniczkowym Mostem, widać kolejny Pałac - Biełosielskich - Biełozierskich z XVIII w., zbudowany dla jednej z najbogatszych rodzin w Rosji. Brodaci Atlanci, podtrzymujący balkony, zostali wykonani bardzo precyzyjnie ;-):



   Na zakończenie tej notki wrzucam kilka zdjęć budynków, stojących między Aniczkowym Mostem, a ulicą Marata, przy której mieszkaliśmy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Berat - miasto okien

     Kolejny cudowny dzień w Albanii spędziliśmy w Beracie, jednym z dwóch albańskich miast - muzeów, które jest w całości wpisane na listę ...