poniedziałek, 20 września 2021

Perast i Matka Boska na Skale

   Z Budvy ruszyliśmy dalej na północ wzdłuż wybrzeża Boki Kotorskiej i dotarliśmy do Perastu. Nazwa miejscowości wywodzi się od jej założycieli – iliryjskiego plemienia Pirustów. Miejscowość od samego początku była związana z morzem. Już w 1336 r. powstała tu stocznia, a w XVII wieku w Peraście mieściła się słynna szkoła morska, w którekształcili się oficerowie floty tworzonej przez cara Piotra Wielkiego. Miasta, w przeciwieństwie do innych w regionie, nie chronił mur obronny, jedynie sieć 9 wież obronnych oraz wybudowana w 1570 r. forteca św. Krzyża. W wśród wielu zadbanych zabytkowych obiektów w mieście można dostrzec kilka budowli, straszących swoim wyglądem, zrujnowanych i niszczejących. To skutek trzęsienia ziemi, które w 1979 roku mocno zniszczyło Perast. 

   Jednym z najważniejszych zabytków, wyróżniającym się w panoramie miasteczka, jest XVII-wieczny kościół św. Mikołaja:


 W Peraście spędziliśmy niecałą godzinę, choć pewnie wąskimi uliczkami i schodkami można by się błąkać z przyjemnością znacznie dłużej. A tak to wyglądało (na pierwszym zdjęciu, taka ciemnoszara w samym środku, to chyba największa ze zrujnowanych budowli):








 Główną atrakcją Perastu są dwie wysepki, położone w niewielkiej odległości od miasteczka: Sveti Dorde (św. Jerzego) z XII-wiecznym kościółkiem i Gospa od Škrpjela czyli Matki Boskiej na Skale. Tę pierwszą tylko mijaliśmy, płynąc łódką:




   Druga wyspa powstała wokół małej skały, wystającej nad powierzchnię wody. Legenda głosi, że tam właśnie znaleziono obraz Matki Boskiej, uznanej później za cudowny. Aby go odpowiednio uhonorować, należało zbudować kościół, ale na małym kawałku skały nie byłoby to możliwe. Postanowiono więc wyspę powiększyć, wrzucając wokół skały kamienie (zwyczaj ten jest nadal kultywowany), a także fragmenty zatopionych wraków czy wręcz całe zniszczone statki. Tylko do 1603 zatopiono w tym celu ponad 100 żaglowców wypełnionych kamieniami. W końcu wyspa osiągnęła odpowiednie rozmiary. 


   Pierwszy kościół powstał tu już w XV w., a wraz z rozbudową wyspy zdecydowano się na budowę nowej większej świątyni. Obecny kościół Matki Boskiej na Skale wybudowano w 1630, a w 1. poł. XVIII w. dobudowano do niego okrągłą dzwonnicę:


  W kościele znajduje się marmurowy ołtarz z 1796 r. dłuta Antonia Kapelano z Genui ze świętym obrazem. Wnętrze świątyni pokrywa 68 malowideł malarza Tripa Kokolji z Risanu:



     W przykościelnym muzeum zebrano wiele eksponatów z okolic Perastu:




  Całość prezentuje się niezwykle malowniczo:




  To jeszcze nie koniec atrakcji tego dnia, w kolejnej notce Kotor. Zapraszam. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Berat - miasto okien

     Kolejny cudowny dzień w Albanii spędziliśmy w Beracie, jednym z dwóch albańskich miast - muzeów, które jest w całości wpisane na listę ...