piątek, 5 sierpnia 2022

Maribor i najstarsza winorośl

  Ostatnim przystankiem na naszej wyprawie był Maribor. To drugie co do wielkości miasto Słowenii, niezwykle ważny ośrodek gospodarczy, kulturowy i naukowy, słynący także z produkcji białych win. Najpopularniejszą winnicą jest Stara trta (Stara Winorośl), która jest swoistym symbolem miasta. Rosnący tam krzew winorośli uważany jest za najstarszy na świecie (Księga Guinnessa!), a liczy sobie około 400 lat:

   A teraz kilka słów o historii Mariboru. Już w czasach starożytnych istniała tu ważna osada, położona niedaleko dwóch obozów wojskowych Imperium Rzymskiego. Jednak pierwsze wzmianki o istniejącym tu grodzie pochodzą dopiero z XII wieku. Z nich wiemy, że początkowo Maribor funkcjonował jako typowy średniowieczny gród z podzamczem. Najbardziej dynamiczny rozwój miasta miał miejsce w czasach panowania Habsburgów (do I wojny światowej). Przełomowy był zwłaszcza 1864 rok, kiedy Maribor znalazł się na nowej trasie kolejowej łączącej Wiedeń z Triestem.

  Zwiedzanie zaczynamy od mostu nad Drawą (Stari most, Glavni most), który stanowi znakomity punkt widokowy na obie strony rzeki. Szczególnie pięknie wygląda stąd stare miasto, ale wstawię też zdjęcia południowego brzegu (ostatnie trzy z tego zestawu):









   Po powrocie na północny brzeg Drawy, na chwilę zaszliśmy do starej dzielnicy żydowskiej. Jest tam piękna gotycka synagoga z XIV wieku, w której dziś mieści się centrum kultury żydowskiej. Po wypędzeniu Żydów z Mariboru, od 1501 funkcjonował tam kościół Wszystkich Świętych.

   Najpiękniej wygląda od strony rzeki, ale  tam nie zajrzałam, więc mam zdjęcie tylko z internetu:


   Pozostałe zdjęcia synagogi i stojącego przed nią pomnika:






  Tuż obok znajduje się żydowska wieża (stolp) z 1465 roku, zbudowana na miejscu starszej strażnicy jako fragment ówczesnej fortyfikacji:

  Stamtąd już blisko do najważniejszego placu miasta, Głównego Placu (Glavni trg). Na jego środku znajduje się monumentalna maryjna kolumna, ufundowana przez mieszkańców Mariboru podczas plagi dżumy. Plac ten jest otoczony przepięknymi zabytkowymi kamienicami: 







   W jego północnej części znajduje się gmach Ratusza Miejskiego, zaś po przeciwnej stronie stoi zabytkowy kościół świętego Alojzego, wybudowany w 1769 roku:


 Idąc dalej na północ dochodzimy do innego ważnego placu - Slomškovego trgu, gdzie wśród parkowych drzew znajdziemy budynki rektoratu Uniwersytetu w Mariborze, poczty i teatru:

   Po przeciwnej stronie placu znajduje się romańska katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, najważniejsza świątynia w Mariborze. Przylega do niej 57-metrowa dzwonnica, uważana za symbol miasta. Już w pierwszej połowie XII wieku powstała tu jednonawowa bazylika. W XIII wieku przebudowano ją na trójnawową, dobudowując jednocześnie trzy półkoliste absydy. Obecne dekoracje są głównie gotyckie:  

     





  Kościół Franciszkanów to z kolei neogotycka świątynia z przełomu XIX i XX wieku. Jest to trójnawowa bazylika zaprojektowana przez Richarda Jordana. Znajduje się ona już w innej części rozległego starego miasta, na północny zachód od katedry, w pobliżu zamku. Ten rejon obejrzałam już pod koniec, po obiedzie, a więcej na ten temat będzie za chwilę. Na razie tylko kościół, który jest pod wezwaniem Maryi, Matki Miłosierdzia:



   Obiadek zjedliśmy nad rzeką, między basztą a Starym mostem, w pobliżu Domu Starej Winorośli:






   Po raz kolejny powędrowałam na północ, w jedną stronę głównym deptakiem, czyli ulicą Gosposką, a z powrotem przez plac Grajski trg i ulicę Vetrinską, zbaczając nieco do zamku i na plac Trg Leona Štuklja. Na zdjęciach najpierw zamek:





   A na zakończenie reszta spaceru:










   I w ten sposób kończy się moja relacja z pięciodniowego zwiedzania Słowenii. Naprawdę warto tu przyjechać!

Ochryda - klejnot Macedonii Północnej

    Przy okazji zwiedzania Albanii udało mi się spełnić jedno z moich marzeń. Kiedy przejeżdżałam przez Macedonię kilka lat temu i zwiedzała...