piątek, 22 września 2023

Malcesine - kolejna perełka nad Gardą

      W Malcesine byliśmy przy okazji wyprawy kolejką na Monte Baldo. Patrząc z góry na miasteczko zwróciliśmy uwagę na górujący nad nim zamek Castello Scaligero i postanowiliśmy go zwiedzić, zanim udamy się na dalszy spacer: 


   Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że była to dobra decyzja.  Zamek jest pięknie położony na skalistym cyplu. Jego początki sięgają panowania Longobardów (VI w.). Do dziś przetrwały zabudowania, powstałe za czasów rodu della Scala w XIII w., częściowo przebudowane przez Austriaków w wieku XIX. W zamku znajduje się muzeum fauny i flory, ale nie zachodziliśmy tam z uwagi na ograniczony czas. Woleliśmy przespacerować się wśród murów i wejść na wieżę, z której wspaniale widać okolicę:









      Również od strony jeziora zamek się pięknie prezentuje, o czym się przekonaliśmy płynąc statkiem do Limone parę godzin później:



   Starówka w Malcesine jest i pełna uroczych zakamarków, wąskich uliczek, bram, zaułków, kolorowych kamieniczek pełnych sklepików i restauracji, zwyczajnie, jak to we Włoszech 😀









   Jednym z ciekawszych budynków jest Pałac Kapitanów (Palazzo dei Capitani), stojący na brzegu jeziora Garda. Zbudowany został na przełomie XIII i XIV wieku, na jeszcze starszych pozostałościach, potem przebudowany w XV w. w stylu weneckim. Wchodzi się na jego teren przez hol, w którym na suficie widnieje imponujący fresk. Po drugiej stronie holu znajduje się plac z widokiem na jezioro:






   Tuż obok malowniczy zakątek tworzy Plac Magenta (Piazza Magenta) przylegający do małej przystani rybackiej (Porto Vecchio) z usytuowanymi tam współczesnymi rzeźbami. Ta druga, oglądana z boku wygląda jak nie wiadomo co, dopiero z tylu ujawnia się w całej okazałości:










      Trochę dalej, na górce już w pobliżu głównej drogi, stoi widoczny z daleka parafialny kościół św. Szczepana (Santo Stefano). Powstał prawdopodobnie w miejscu pogańskiej świątyni, przekształconej w miejsce kultu chrześcijańskiego. Już w XIV wieku znajdowały się w nim szczątki pustelników Benigno i Caro. W XVIII wieku nastąpiła gruntowna przebudowa w stylu barokowym:





   Z wspomnianego wcześniej Porto Vecchio pływa statek do Limone na zachodnim brzegu jeziora, ale o tym już będzie następnym razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Berat - miasto okien

     Kolejny cudowny dzień w Albanii spędziliśmy w Beracie, jednym z dwóch albańskich miast - muzeów, które jest w całości wpisane na listę ...