Moi znajomi wiedzą, że kocham starożytne pozostałości, nawet mocno zrujnowane. Im starsze, tym lepiej, więc obecność na Malcie obiektów sprzed prawie 6000 lat wielce mnie ucieszyła. Ponieważ nie wszyscy podzielają tę moją miłość, to postanowiłam trochę odstąpić od chronologii i tytułowe "megality z neolitu" zgromadziłam w jednej notce, zatem nie będą się plątać po innych. Komu tematy prehistoryczne nie leżą, to ten jeden wpis może po prostu pominąć, a kto ciekawy, to zapraszam!
Niesamowite maltańskie świątynie z okresu neolitu są najstarszymi budowlami w Europie oraz jednymi z najstarszych na świecie. Znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najpierw, w 1980 roku, wpisano świątynie Ġgantija. 12 lat później Komitet UNESCO rozszerzył listę, dopisując jeszcze pięć kolejnych obiektów. Były to: Ħaġar Qim, Mnajdra, Ta' Hagrat, Skorba i Tarxien. Nadano im wspólną nazwę "Megalitycznych Świątyń Malty". Nazwa nawiązuje do faktu, że do ich budowy użyto megalitów – wysokich na kilka metrów bloków kamiennych.
Budynek centralny posiada monumentalną fasadę z otworami wejściowymi oraz kilka półokrągłych komnat (absyd). Drzwi wewnątrz budynków są albo trylitami, zbudowanymi z dwóch pionowych bloków kamiennych z nadprożem i progiem, albo otworem wyciętym w pojedynczym megalicie:
Mnajdra, do której idzie się kilka minut kamienną ścieżką, składa się z trzech budynków, zbudowanych z różnych rodzajów wapienia. Najstarsza i jednocześnie najmniejsza budowla, znajdująca się po stronie północnej, datowana jest na lata 3600 – 3200 p.n.e. Południową świątynię wzniesiono w latach 3150 –2500 p.n.e. Najmłodszy jest budynek centralny, zbudowany na sztucznej platformie między dwoma innymi. Ciekawostką jest, że podczas przesilenia zimowego i letniego promienie wschodzącego słońca przechodzą wzdłuż boków głównego wejścia, uderzając w dwie zdobione płyty w pierwszej komnacie:
Następny dzień spędziłyśmy na wyspie Gozo. Późnym popołudniem pojechałyśmy do Xagħry, gdzie znajduje się Ġgantija, wybudowana około 3600 roku p.n.e. Tym samym jest starsza niż egipskie piramidy i Stonehenge. Niegdyś sądzono, że jest w ogóle najstarszą budowlą, jaka przetrwała do naszych czasów. Później jednak okazało się, że w Turcji znajduje się jeszcze starsza budowla – Göbekli Tepe z 7000 –8000 r. p.n.e.
Według miejscowej legendy, Ġgantiję wybudowała olbrzymka imieniem Gozitan, która jadła tylko fasolę i miód. Urodziła ona syna i z dzieckiem przerzuconym przez ramię zbudowała te świątynie, po czym wykorzystywała je jako miejsca kultu.
Legendy o rasie
olbrzymów wciąż są żywe na Malcie. Bo kto inny mógłby bez narzędzi podnosić 50 -
tonowe głazy? Wciąż nie wiadomo dokładnie,
w jaki sposób ogromne bloki skalne (z wapienia koralowego) umieszczano
jeden na drugim. Kiedy świątynie budowano, człowiek nie odkrył
jeszcze koła. Co więcej, mieszkańcy maltańskiej wyspy nie znali
metalowych narzędzi. Na miejscu odkryto małe kuliste kamienie. Być może używano
ich jako łożysk w pojazdach przewożących ogromne kamienne bloki przy budowie
świątyń.
Megalityczny kompleks Ġgantija składa się z dwóch świątyń i części trzeciej, której budowy najpewniej nie dokończono (do dzisiaj pozostała tylko fasada). Starszą częścią kompleksu, a zarazem większą i lepiej zachowaną, jest świątynia południowa. Ġgantija, tak jak inne megalityczne świątynie na Malcie, zwrócona jest na południowy wschód. Świątynie zbudowane są w typowym kształcie liścia koniczyny. Uważa się, że Ġgantija była miejscem kultu płodności. Świadczą o tym liczne figurki oraz posągi, które odnaleźli tam archeologowie.
https://hiddenarchitecture.net/ggantija/ |
1. Pozostałości muru 2. Kamień progowy 3. Otwory libacyjne 4. Kominek 5. wzory spiralne 6. Podwójny ołtarz trylitonowy 7. Ołtarz ławkowy z fragmentem kamienia okiennego 8. Najświętsze ze świętych
Świątynia otoczona jest murem. Przy wejściu znajduje się wnęka, gdzie prawdopodobnie wierny musiał dokonać ablucji w celu oczyszczenia ciała, zanim wszedł do środka. W środku, w pięciu absydach znajdowały się różne ołtarze. W miejscach tym archeologowie odnaleźli kości zwierząt, co pozwala przypuszczać, że składano tam z nich ofiary lub ucztowano. Ściany pięciu dużych sal pokrywał tynk, który do dziś zachował się tylko fragmentarycznie. Można go jeszcze dostrzec pomiędzy blokami. Ściany były niegdyś pomalowane ochrą. Świątynia była pokryta dachem, jednak do dzisiaj nie ma po nim śladu.
Kolejnego dnia przejeżdżałyśmy autobusem w pobliżu Tarxien, więc postanowiłyśmy po drodze wysiąść i odwiedzić słynne świątynie. Kompleks pochodzi z okresu neolitu i epoki brązu. Składa się z czterech połączonych ze sobą struktur świątynnych. Wzniesiono je z obrobionych bloków skalnych oraz ozdobiono rytymi i malowanymi dekoracjami. Główne wejście jest rekonstrukcją pochodzącą z 1956 r.. Wiele z dekorowanych płyt odkrytych na miejscu zostało w celu ochrony przeniesionych do Muzeum Archeologicznego w Valettcie.
Pierwsza świątynia została datowana na około 3100 r. p.n.e. i jest najbardziej misternie zdobioną ze świątyń Malty. Środkowa świątynia pochodzi z około 3000 r. p.n.e. i jest wyjątkowa, ponieważ w przeciwieństwie do pozostałych świątyń maltańskich ma trzy pary absyd. Wschodnia świątynia jest datowana na około 3100 r. p.n.e. Pozostałości innej świątyni, mniejszej i starszej, datowanej na 3250 r. p.n.e., są widoczne dalej na wschód.
1.Cysterna 2.Płyty z otworami do przywiązywania zwierząt 3. Ołtarz do ofiarowania 4.Drzwi Trylitowe 5.Kolosalna statua Magna Mater 6.Ołtarze z motywami spiralnymi 7.Ołtarz z procesjami zwierząt 8.Ołtarz z zablokowaną wnęką 9.Ołtarz z motywami spiralnymi 10.Przejście do Centr. Świątyni 11.Plac przed budynkiem 12.Komnata z płaskorzeźb. zwierząt 13.Misa karinowana 14.Misa na całopalenia 15.Płyta z motywami spiralnymi 16.Misa kamienna 17.Najświętsze miejsce Świątyni Centr. 18. Przejście do Wschodniej Świątyni 19. Schody 20. Dziury wyroczni 21. Wnęka Trylitowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz